
S nadzornih kamera CIOS-a prilikom prvog požara, onog u travnju 2014., nedostaje prvih četiri minute i 23 sekunde unutar kojih je požar započeo
Požar na postrojenjima u dvorištu tvrtke Eko-Flor plus u Zaprešiću, bio je ukupno sedmi požar u C.I.O.S. grupi Petra Pripuza u zadnjih deset godina. Podsjetimo, gorjelo je i 2014., 2015., 2017., 2018., 2020. te 2023. godine, kad je izbio požar u njezinom reciklažnom centru Eko-flora u Mokricama. Ostali su požari uglavnom bili u Jankomiru, sjedištu tvrtke CE-ZA-R d.o.o., koja ima 17 reciklažnih centara i najveća je članice C.I.O.S. grupe.
Još 2020., tadašnji saborski zastupnik Tomislav Tomašević izjavio je kako “nije normalno da u šest godina imamo već peti požar u postrojenju za odlaganje otpada C.I.O.S grupe na Jankomiru”. ‘I da se vidi kako je moguće da svake godine, maltene periodički u ljetnim mjesecima ali ne uvijek, dolazi do požara, i kako se to može spriječiti’, kazao je Tomašević. A otada su bila još dva požara…
Petar Pripuz
Nakon požara 2018., Pripuz je u izjavi za Novu TV rekao: “ne želimo spekulirati tko i zašto to radi, no nedvojbeno je da smo na ovoj lokaciji 15 godina i da su se u zadnje četiri godine, otkad smo počeli suradnju s Gradom Zagrebom, počele događati ove stvari…Ne možemo nikoga prozvati da je podmetnuto, no simptomatično je da se ti požari događaju u pravilu vikendom i da se događaju na rubnim dijelovima našeg skladišta. Snimke koje smo dostavili sinoć medijima, prije nego što smo ih danas dali policiji, potvrđuju ono što mi sumnjamo – da nam netko to pali, podmeće… Tvrtka Cezar jedina u Hrvatskoj ima dozvolu, opremu i tehnologiju koja može u skladu sa zakonom odraditi ovu vrstu otpada. Znači, konkurencije nemamo da bismo sumnjali na njih. Ima li političkih pobuda pojedinaca koji žele na kriminalan način srušiti Milana Bandića, ne želimo spekulirati…Nedvojbeno je da je u zadnje vrijeme gospodarenje otpadom postalo aktualna tema, i u Gradskoj skupštini i diljem Hrvatske. To jest gorući problem cijeloj Hrvatskoj jer kasnimo s preuzetim obvezama od direktive Europske unije. Nedvojbeno je da pojedinci vide svoje mjesto pod suncem napadajući postojećeg gradonačelnika koji nije idealan, ali očito je po glasačima koji su mu šest puta dali mandat najbolji i takav kao neidealan”, rekao je Pripuz. Dometnuvši kako se duboko nadam da će iz snimke koju su dostavili policija utvrditi doista počinitelja”.
Pripuz: ‘odmah smo alarmirali, vatrogasci: ‘zvali ste nas nakon sat vremena’
Redatelj Dario Juričan je povodom predzadnjeg požara, onog iz 2020. u Jankomiru, objavio ‘Kroniku jedne CIOS požarne drame u tri čina’, u kojem opisuje tijek događaja prilikom prvog požara iz 2014. Podsjeća da u tom trenutku, šest godina nakon požara, “još nije otkriven uzročnik požara niti su podnesene kaznene prijave”. S nadzornih kamera CIOS-a od 14.4.2014, naime, “nedostaje prvih četiri minute i 23 sekunde unutar kojih je požar započeo”.
Tu navodi da je u Studiji o utjecaju na okoliš Pogona za mehaničku obradu metalnih materijala tvrtke CIOS na lokaciji Jankomir (IPZ Uniprojekt, 2004.) pisalo da je “mogućnost nastanka požara na ovakvim objektima vrlo mala.“ Ipak, izbio je požar u CIOS-u. “Točno vrijeme početka požara nije utvrđeno. Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zagreba Mladen Malčić novinarima na terenu je izjavio kako su vatrogasci kasno pozvani na intervenciju: ‘Prošlo je sat vremena i više prije nego smo pozvani, rekao je Malčić, demantirajući time Pripuza da su vatrogasci pozvani u roku 10 minuta. Na to je Milan Bandić dodao da vatrogasci “Manje daju izjave, a više gase vatru.“
Požar je izbio u 13:30 prema verziji CIOS-a i to u dijelu skladišta u kojem su odloženi branici izdvojeni iz otpadnih vozila. Vatrogasci počinju dolaziti na lokaciju požara nakon 20-ak minuta, i to vozila iz Savske, pa Novi Zagreb, no zbog loše hidrantska mreža pponestaje im vode. Ubrzo traže pomoć od Žitnjaka, a stižu i DVD Kustošija, Odra, Hrašće i Mala Mlaka, Sesvete. U 14:51 šalje se poruka centrali: “Vatra izmiče kontroli, pošalji sve što imaš!“, u 15:19 traži se helikopter (po prvi puta u povijesti vatrogastva Zagreba). Stižu cisterni Čistoće i Vodoopskrbe, ukupno ih je bilo 17. U 16:31 stiže prvi od 40 naleta dva helikoptera MORH-a (Mi-171 Sh, koji su do 20 h izbacili 74.000 litara vode. Napokon, u 22:30 požar je stavljen pod kontrolu. U akciji je sudjelovalo oko 250 vatrogasaca, 50 vozila, potrošeno oko 2000L pjene i 250 boca stlačenog zraka za zaštitu disanja”, uz ogroman trošak.
Šostar: sve je ok!
Već sutradan je Zavod Andrija Štampar donio analizu zraka s požarišta. “Na čelu instituta je Bandićev pajdo i Uskokova mušterija Zvonimir Šostar“, podsjetio je Juričan na činjenicu da su svi akterfi bili pod optužnicama. “U izvještaju zaključuju da nema štetnih plinova karakterističnih za požare. Zavod zaključuje da nema otrovnih policikličkih aromatskih ugljikovodika (PAU) ni benzapirena (BaP) iako je u CIOSU gorila plastika s automobila (polimerni branici), a produkt gorenja plastičnih masa su otrovni policiklički aromatski ugljikovodici i benzopiren. Benzopiren (BaP) ima izraženo kancerogeno mutageno djelovanje. Policiklički aromatski ugljikovodici (PAU) nastaju prilikom spaljivanja plastičnih masa. BaP se uvijek javlja kada su prisutni PAU. Zavod Andrija Štampar nije uhvatio ni dioksine. Dioksini se smatraju jednom od najotrovnijih kemikalija na svijetu. Neželjen su produkt spaljivanja plastike; kancerogeni su, izazivaju neurološke, imunološke i spolne poremećaje”.
Zvonimir Šostar
Juričan se Pripuzom intenzivno bavio u vrijeme dok je radio na filmu o Milanu Bandiću, ali i kasnije. Tako mu mu je posao jedno od svojih “ljubavnih pisama” u kojem podsjeća kako su njegova “povijest ljubavi s dobrim Milanom seže u rane 2000. Milan ti je tada lijepo pomogao oko premještanja pogona organizacije C.I.O.S. iz Podsuseda (zemljište koje je od suda kupljeno nakon isteka propisanog roka) na Jankomir (gdje su pojedine parcele, možda si zaboravio, kupovane od vlasnika koji su se potpisivali prstom na ugovore, što moram priznati, nisam mislio da ću ikada vidjeti, pa ti hvala na toj spoznaji da postoje i nepismeni ljudi u XXI. stoljeću)… Žao mi je što još uvijek nije nađen počinitelj požara 2014. u tvojoj organizaciji C.I.O.S. Možda bi pomogle one prve četiri minute snimke nadzornih kamera koje su nestale…”, podsjeća Juričan.
U pismu nadalje Juričan podsjeća Pripuza kako je “iskeširao milijun eura jamčevine za izlazak iz zatvora povodom USKOK-ove optužnice da si obiteljsku organizaciju C.I.O.S. oštetio za 39 milijuna kuna, a državu za dodatnih pet milijuna. Nisi ti morao biti sitni blefer kao Milan Bandić, pa da se praviš da nemaš za jamčevinu i onda ih posuđuješ od svog odvjetnika Marijana Hanžekovića. Odmah si uplatio sve u kešu, nema kod tebe labavo, pošteni moj gazda! Pratim tvoje javne istupe i kako objavama svoje kompanije veseliš novu gradsku upravu. Da sam ja na tvom mjestu, poslao bih bez oklijevanja gradskoj upravi ponudu za preuzimanje komunalne tvrtke Čistoća”, referirao se na Ljubičićeve najave privatizacije teg gradske tvrtke.
Kako navodi Forbes, gospodar otpada Pripuz trenutno ima udjele u čak 22 tvrtke, pri čemu se većina bavi otpadom. “Glavnom bi se mogla nazvati C.I.O.S. grupa, koja je u 2023. godini ostvarila 13,90 milijuna eura uz 3,33 milijuna eura dobiti (godinu ranije 22,28 milijuna eura prihoda uz 15,93 milijuna eura dobiti), no najveći prihod u 2023. godini imala je njezina članica CE-ZA-R Centar za reciklažu. Ta tvrtka imala je 202,7 milijuna eura prihoda i 10,11 milijuna eura dobiti. Uz dvije spomenute, prihode veće od 10 milijuna eura imali su još CIOS cargo (30,58 milijuna eura), Eko-flor plus (20,2 milijuna eura), Reoma grupa (15,61 milijuna eura)”, navodi Forbes.
sp
(objavljeno 21.6.2024.)