Administracija predsjednika Donalda Trumpa je 2019. obustavila vojnu pomoć Ukrajini, što je postalo dio kontroverznog slučaja o njegovom pritisku na Ukrajinu radi političkih usluga. Navodno je tražio od Volodimira Zelenskog da istraži bivšeg potpredsjednika Joea Bidena i njegovog sina Huntera Bidena, koji je bio član upravnog odbora ukrajinske energetske kompanije Burism. Taj je slučaj postao jedan od glavnih povoda za njegov prvi opoziv (impeachment) u prosincu 2019.
Vojni analitičar Domagoj Franić, koji na svom Facebook profilu vrlo pozorno prati razvoj rata u Ukrajini, objavio je tekst o pomoći koju je Ukrajini isporučio Donald Trump za vrijeme svog prvog predsjedničkog mandata.
“Glorificiranje Trumpa kao osobe koja je ‘pomogla’ Ukrajini je zaista nešto što bi apsolutno trebalo jednom za sva vremena razjasniti mnogima, da shvate o čemu se radi i tko je Donald Trump jer dobrotvor sigurno nije. Pa ću to učiniti ali ovaj put bazirano na činjenicama i istini a ne na mitovima”, navodi Franić, čiji post prenosimo u cijelosti.
Trump je vojnu pomoć počeo slati tek 2018., prestao već 2019.
“Rat u Ukrajini je počeo 2014. godine. Trump je postao predsjednik SAD 2016. godine. Dotad je Barack Obama poslao Ukrajini nekoliko milijardi dolara pomoći koja je bila humanitarne svrhe, vojna pomoć se nije slala. Prvi paket vojne pomoći Trump je uputio tek 2018. godine, na polovici svog mandata. Ukupna pomoć se sastojala od 210 protivtenkovskih raketa Javelin i 37 lansera 2018. godine.
Kasnije su usledile male dodatne isporuke tokom mandata. Nedostatno niti za jednu brigadu. Isporučeno je svega nekoliko mobilnih radarskih sistema za protutopničku borbu. Također je isporučena manja količina komunikacijski uređaja, kao što su satelitski radio-komunikacijski sistemi i oprema za šifriranje komunikacije. Isporučeno je nekoliko desetina neoklopljenih vozila Humvee, nešto medicinske opreme i nekoliko dronova.
Činjenica je da je Trumpova administracija 2019. godine obustavila vojnu pomoć Ukrajini, što je postalo dio kontroverznog slučaja o njegovom navodnom pritisku na Ukrajinu radi političkih usluga.
Navodni pritisak Donalda Trumpa na Ukrajinu radi političkih usluga postao je jedan od glavnih povoda za njegov prvi opoziv (impeachment) u prosincu 2019.
Kontroverza je proizašla iz tvrdnje da je Trump tražio od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da pokrene istrage koje bi politički mogle koristiti njemu i njegovoj kampanji za reizbor 2020. godine.
Ključni element tog slučaja je telefonski poziv predsjedniku Zelenskom. U telefonskom razgovoru 25. srpnja 2019., Trump je navodno tražio od Zelenskog da istraži bivšeg potpredsjednika Joea Bidena i njegovog sina Huntera Bidena, koji je bio član upravnog odbora ukrajinske energetske kompanije Burisma. Trump je navodno sugerirao da će Ukrajina dobiti američku vojnu pomoć i političku podršku samo u zamjenu za suradnju u toj istrazi.
Dakle čista politička ucjena o kojoj se govori i danas. Koja pokazuje koliko je Trumpu bila bitna pomoć Ukrajini isključivo kao sredstvo za osobnu dobrobit. Od 2016. do 2018. godine nije uopće pomišljao o pomoći.
Kada je shvatio da sa istom može profitirati, pomogao je Ukrajinu 2018. godine i nakon toga je 2019. ucijenio za dobijanje podataka za svoju novu Predsjedničku kampanju”, navodi Franić.
Suđenje u Senatu: ‘Predsjednikove radnje su možda neprikladne, ali nedovoljne za uklanjanje s funkcije’
Donald Trump bio je optužen u Predstavničkom domu zbog traženja informacija o Joeu Bidenu i njegovom sinu Hunteru Bidenu u kontekstu pritiska na Ukrajinu. Ovo se dogodilo u prosincu 2019. kada je Predstavnički dom pokrenuo postupak opoziva protiv njega. Glavna optužba bila je da je Trump pritisnuo ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da pokrene istragu o Bidenu i Burismi, tvrtki u čijem je upravnom odboru bio Hunter Biden, kako bi pridobio političku prednost u izbornoj trci 2020. godine. Ovo je povezano s obustavom američke vojne pomoći Ukrajini, što su mnogi dužnosnici vidjeli kao pokušaj da se Ukrajina prisili na suradnju, podsjeća Franić.
U siječnju 2020. slučaj je došao pred Senat SAD-a, koji je održao suđenje. Senat SAD-a oslobodio je Donalda Trumpa optužbe za zlouporabu položaja i opstrukciju Kongresa zbog nekoliko ključnih faktora a prvenstveno zbog političke podjele u Senatu: Senat je tada bio pod kontrolom Republikanske stranke, kojoj je Trump pripadao. Republikanci su tvrdili da optužbe nisu dostigle prag za opozivanje sa dužnosti i smatrali su da većina Trumpovih radnji, iako možda neprikladne, nisu bile dovoljne za uklanjanje predsjednika s funkcije.
Sama definicija “iako možda neprikladne” dostatno govori da je politička i osobna ucjena Donalda Trumpa postojala i da je izbjegao smjenu isključivo zbog prevlasti Republikanaca u Senatu SAD-a.
U 2020. godini poslao je još 150 Jevelina i neku mizeriju od pomoći, do kraja mandata.
Administracija Joea Bidena je nastavila sa pomoći Ukrajini odmah nakon stupanja na vlast i 2021. godine poslala opreme u vrijednosti od 650 milijuna dolara. Do kraja mandata, novom agresijom Rusa 2022. godine, pomoć je dosegla više od 50 milijardi dolara.
“Dakle, kada poželite hvaliti Donalda Trumpa kao ‘dobrotvora’ i onoga koji je ‘prvi pomogao’ Ukrajini sjetite se ovoga teksta. Donald Trump je ucjenjivač i hoštapler, a ne osoba koja nešto čini iz uvjerenja ili humanosti. Sve što čini je isključivo iz svoga osobnog interesa i osobne koristi”, navodi Franić.
(objavljeno 12.11.2024. )
Ilustracija: Lola Anamon (Pixabay)