Povežite se:
HomeMedijiPolovica portala nije dobila traženu potporu Grada Zagreba, Yammat dobio više od drugih radija zajedno

Polovica portala nije dobila traženu potporu Grada Zagreba, Yammat dobio više od drugih radija zajedno

 

Od 38 nakladnika portala koji su se odazvali javnom pozivu, svega njih 19 dobilo je gradsku potporu za sufinanciranje svog programa, a ostali su dijelom otpali i zbog rigoroznih pravila postavljenih kao opreka načinu na koji je Milan Bandić dijelio novac medijima. U konkurenciji radijskih i TV postaja, Yammat je dobio više nego li svi drugi zajedno

 

Prema rezultatima Javnog poziva za dodjelu potpora male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za 2022., koje je nedavno objavio Grad Zagreb, od ukupno 38 nakladnika koliko ih je podnijelo prijavu svega njih 19, odnosno točno polovica, ostvarilo je to pravo.

Grad traži i one potvrde koje sam izdaje

Pokušavajući se što više odmaknuti od prakse nekadašnjeg gradonačelnika Milana Bandića koji je posve netransparentno i samovoljno dijelio novac, nove gradske vlasti Tomislava Tomaševića su kroz javni poziv tražile iznimno puno dokumentacije, pa tako i više potvrda koje izdaje Grad Zagreb, odnosno – oni sami.  Za razliku od nekih drugih institucija koje dijele potpore, a od kojih nakladnik dobije obavijest ako je u prijavi nehotice napravio neki manji propust koji se naknadno može ispraviti, Grad Zagreb nema takvu praksu, što je mnoge nakladnike ostavilo bez potpore.

“Na Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za 2022. prijavu je podnijelo ukupno 38 nakladnika. Prijave pojedinih nakladnika nisu prošle iz razloga što sadrže formalno-pravne nedostatke zbog kojih ne ispunjavaju uvjete za dodjelu sredstava (primjerice, ako prijavi nije priložen neki od dokumenata koji je u točci 4. Javnog poziva propisan kao obvezan). Prijave nakladnika za koje je utvrđeno da ispunjavaju formalno-pravne uvjete Javnog poziva odnosno njihovi programski sadržaji bodovani su sukladno Listi kriterija za procjenu programskih sadržaja, koja je sastavni dio Programa potpore male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za razdoblje 2022. – 2023. Programski sadržaji koji nisu ostvarili minimalni broj bodova 51, od maksimalno 100 mogućih bodova, nisu uvršteni na Listu programskih sadržaja za dodjelu potpora male vrijednosti za 2022., budući da isti sukladno odredbama Programa, nisu mogli biti razmatran za dodjelu potpore male vrijednosti”, odgovoreno nam je u Gradu.

Najbolji kvartovski grafiti

Svaki nakladnik mogao je prijaviti po više programa, a ukupno gledano najviše je, 43.05o kuna, dobila udruga Dom kulture (portal Forum) za svoja tri programa. Portal Lupiga dobio je 39.180 kuna za  za dva programska sadržaja.

Iz rezultata tog prvog, 491.390 kuna teškog  natječaja aktualne zagrebačke vlasti za dodjelu financijskih sredstava elektroničkim medijima vidljivo je da je za pojedinačnu tematsku cjelinu najviše – 36.000 kuna – dobio Kurziv, nakladnik web portala Kulturpunkt, za svoj program ‘Kulture grada – grad kulture’. Portal Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID) Radnickaprava.org dobio je 30.600 kuna za program I’m holding on, dok je Udruzi za promicanje kultura Kulutrtreger pripalo 28.000 kuna za programski sadržaj Što čita i piše Grad? Slijede portal Green.hr, pa URIHO s In-portalom, ICTbusiness. info, Sesvete danas. Nadalje, P-portal Srpskog privrednog društva Privrednik dobio je potporu za tematsku cjelinu Zagreb – susret različitosti, a portal Voxfaminae.net za Strašne žene Zagreba. Potporu su nakladnici dobili i za programske sadržaje o najboljim kvartovskim grafitima, za priče o zagrebačkim obrtničkim radionicama, te za teme kao što su Kvartovi – duša našeg grada i Domovi kulture- neželjena ostavština socijalizma.

Uz njih, potporu su dobili i Zaposlena d.o.o., Udruga kulturosfera, Jabuka televizija d.o.o., Društvo sportske rekreacije Aktivan život, Udruga za nezavisno kreativno djelovanje – ACT, obrt Dječja posla, FHR d.o.o., Optimus prime informatika d.o.o., Digitality d.o.o., Prostor rodne i medijske kulture k – zona, obrt Brend forum, Kurziv – platforma za pitanja kulture, medija i društva.

Iz odgovora Grada Zagreba portalu Zagrebi.hr doznajemo da su, iz raznih razloga, otpali Udruga za nezavisnu medijsku kulturu – H-alter, Hrvatsko kulturno vijeće, Udruga Zg, PIS shop d.o.o., Udruga Vizkultura, Udruga Objektivno, Točka na i media d.o.o., Cover marketing d.o.o., Ključna točka d.o.o., Teleskop media, Energetika marketing  d.o.o.Udruga za medijsko promicanje istine – Promise, Hrvatsko društvo pisaca (HDP), Propuls d.o.o., Udruga Okruglica, Udruga za razvoj internetskih sadržaja Hoću stranicu, Hrvatski centar za istraživačko novinarstvo i slobodu medija – HRCIN, Udruga rukopis i Papar d.o.o.

Z1 dobio mrvice u odnosu na Bandićevu eru

Trostruko više, odnosno milijun i pol kuna, Grad Zagreb je dodijelio putem drugog javnog poziva namijenjenog lokalnim radio i televizijskim postajama. Za razliku od prijašnjih godina, kad je Z1 televizija Bandićevog intimusa Slobodana Ljubičića svake godine dobivao i do tri milijuna kuna,  iznosi su sada znatno smanjeni. Najviše je, 845.000 kuna (više od polovice ukupnog iznosa potpora za radija i televizije!) dobio Radio Yammat za svoje četiri emisije: Nula-41, Gradske minute, Zagrebačka sedmica i Selo moje malo. Otvorena televizija za svoje je četiri emisije dobila potporu od 441.000 kuna, a Radio Plavi 9 170.000 kuna za dvije emisije. Tek četvrti je Z1 – TV postaja oko koje se stalno javljaju neke kontroverze sada je dobila svega 58,8 tisuća kuna, odnosno 50 puta manje nego li što su nekoć znali dobiti.

sp

 

(objavljeno 14.1.2023.)

foto: Yammat.fm