
Predsjednik uprave HEP-a Frane Barbarić u uvali u blizini Jelse izvan građevinske zone radi kuću i bazen, za što misli da ne mora imati građevinsku dozvolu jer je riječ o ‘rekonstrukciji’, no nadležni pročelnik tvrdi da je dozvola nužna. Istovremeno, Barbariću bliska Vanja Varda smijenjena je s mjesta predsjednice NO HEP Toplinarstva
Nakon što je saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot uputio ministru graditeljstva Branku Bačiću upit kako je moguće da se na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu predsjednika uprave HEP-a Frane Barbarića na Hvaru gradi golema vila, napominjući da ta nekretnina “nije u obuhvatu prostornog plana općine Jelsa” i pitajući ima li Barbarić građevnu dozvolu, te kako je uopće moguće graditi toliku građevinu, Barbarićem su se – nakon niza tekstova našeg portala o, primjerice, netransparentnom financiranju medija novcem HEP-a i energetskom hvarskom kartelu, počeli ozbiljnije baviti i mainstream mediji. Tako je dnevnik 24 sata poslao svoju ekipu u mjesto Zastražišće pokraj Jelse i pronašli Barbarićevo zemljište od više od 6500 četvornih metara, na kojem se zaista gradi.
Put do plaže je znatno proširen
“Do vile na dvije etaže u maloj vali treba proći oko dva kilometra makadamskog puta… Od trenutka kad smo s glavne ceste u Zastražišću skrenuli put vile Frane Barbarića, nismo vidjeli ni jednu kuću, pa čak ni jednu građevinu gospodarske namjene. A onda, gotovo na samom kraju puta, stoji dvoetažna kuća omotana u fasadu s pripadajućim prozorima, vratima i velikim staklenim stijenama otvorenog pogleda prema moru. Nema ploče s imenom investitora, izvođača radova niti nadzora, kao ni pripadajućeg broja građevinske dozvole. Uz nju je izgrađen još jedan manji objekt od 50-ak četvornih metara, a ispred nje niče bazen. Objekti su izvan građevinske zone, na poljoprivrednom zemljištu”, navodi se u tekstu pod naslovom Šef HEP-a gradi kuću i bazen bez dozvole: kojeg potpisuju Tina Jokić i Ivan Pandžić, novinari 24 sata.
Iako dvoetažna zgrada izgleda poput novogradnje, Barbarić je novinarima potvrdio da nije tražio građevinsku dozvolu jer radi rekonstrukciju starog, legaliziranog objekta. “Radi se o rekonstrukciji postojeće derutne građevine stare više od 50 godina, čija je rekonstrukcija bila nužna kako objekt ne bi postao opasan. Nekretnina je naslijeđena, a namjena je u osobne svrhe”, odgovorio je pisano redakciji 24 sata Barbarić, potpredsjednik zagrebačkog HDZ-a, ne otkrivši koliko je uložio u građevinske radove.
“Barbarić je zaista 2015. godine dobio rješenje o legalizaciji objekta na dvije etaže koji je tamo bio ranije izgrađen. Prema opisu iz tog rješenja, stari objekt je izgledao drugačije nego sadašnji. Primjerice, imao je klasični krov, a sad je krov ravni. Nije imao produžetak u kojem je kamin… Stari je imao vanjsko stepenište kojeg sad nema. Bruto površina stambene zgrade u trenutku legalizacije bila je 119 četvornih metara, a s obzirom na vanjske mjere novog objekta, čini se i da je unutarnja površina veća. U rješenju o legalizaciji također se ne spominju bazen i drugi manji objekt koji se vidi na parceli… Osim toga, Barbarić je napravio i nove potporne zidove. Na kartama se vidi uski puteljak do plaže udaljene oko 150 metara. On je znatno proširen”, navodi se u tekstu.
“Objekt je priključen na elektroenergetsku mrežu krajem 90-ih godina. Put od građevine do mora izgrađen je prije 20 godina. Sad je samo očišćen”, odgovorio je Barbarić na prigovor mještana da je ilegalno probio put do mora i sredio si strujni priključak, navode 24 sata.
‘Barbarić nije tražio dozvolu i nije prijavio gradilište’
Međutim, Marijo Radevenjić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje, za 24 sata je izjavio kako je investitor morao tražiti građevinsku dozvolu, te da nije mogao legalno napraviti bazen i novi manji objekt. “I za rekonstrukciju je potrebno tražiti dozvolu, a to nije učinjeno. Ovdje se ne radi o malom zahvatu. Nismo dobili ni prijavu gradilišta što je također morao učiniti. Već promjena krova iz kosog u ravni je zahvat koji zahtijeva građevinsku dozvolu. Novi objekti su bazen i onaj koji mi izgleda kao ‘dimna kužina’. Njih je mogao graditi bez građevinske dozvole uz objekt da je formirana građevinska čestica. Međutim, tu postoji problem. Investitor nije utvrdio građevinsku česticu i ne može je utvrditi jer se objekt nalazi izvan građevnog područja, a i dio ranije legaliziranog objekta je na susjednoj zemljišnoj čestici koja je zaštićena šuma”, kaže pročelnik Radevenjić.
U Općini Jelsa su novinarima potvrdili da se Barbarićeva nekretnina ne nalazi u građevnoj zoni, ali ni u takozvanim zonama “urbane sanacije” u kojima se legalizira gradnja u uvalama.
Inače, iz Nadzornog odbora HEP Toplinarstva nedavno je smijenjena njegova predsjednica Vanja Varda, Barbarićeva bliska suradnica o kojom smo pisali kao HEP-ovoj Meghan Markle, opisujući ju kao “formalnu pomoćnicu direktora Sektora za tržišno-marketinšku strategiju, a neformalno najmoćniju ženi HEP-a, blisku suradnici koju je predsjednik uprave Frane Barbarić osobno postavio na vodeća mjesta u čak četiri nadzorna odbora najvećih tvrtki HEP Grupe”. Vardu, koja je ostala zapažena i po ukidanju zasluženih bonusa radnicima Elektre, zamijenio je novi član NO HEP Toplinarstva Goran Slipac. Iz resornog Ministarstva gospodarstva nismo uspjeli dobiti informaciju zašto je Vanja Varda smijenjena iz Nadzornog odbora.
sp
Foto: HEP