Pogon tvrtke Phaten plastic recycling koji se navodno zatvara
Daleko od medija i javnosti, usred malog Vrginmosta, kineski su ulagači navodno ilegalno, obično noću, u pogonu za reciklažu talili plastiku i pretvarali ju u granule. Izgleda da je tome došao kraj – Joe Zhou iz tvrtke Phaten Plastic Recycling d.o.o. rekao nam je da “planiraju zatvoriti tvornicu”, nakon što su nadležne državne institucije najavile da će im “u kratkom vremenu poništiti dozvolu”
Piše: Saša Paparella
Pomalo zabačen kraj može se iskoristiti na dva načina – da tamo forsiramo ekološku poljoprivredu i turizam, ili pak da u njega trpamo sve ono što ne želimo da se vidi. U Vrginmostu se nažalost realizirao onaj drugi scenarij, pa je u središtu tog malog kordunaškog mjesta otvoren pogon za preradu odbačene plastike, a o čemu je portal Zagrebi.hr prvi pisao. Tada smo objavili da se “u pogonu kineske tvrtke Phaten plastic recycling d.o.o. ne samo razvrstava plastika, već se – prema navodima mještana – plastika tali i pretvara u granule. To se navodno događa obično usred noći, najčešće nedjeljom, a izaziva smrad i dim te zagađuje okolne površine”.
No, sada je – čini se – toj priči došao kraj. “Planiramo zatvoriti tvornicu. Vlada koja nam je već poslala dokumente poništit će našu dozvolu u kratkom vremenu”, rekao nam je Joe Zhou, voditelj nabave i prodaje tvrtke Phaten Plastic Recycling d.o.o. Načulo se se, uoči odlaska, da se u tvornici spaljuju dokumenti, no Zhou tvrdi da to nije istina, a pokušao je doznati i odakle nam ta informacija. Na naša daljnja pitanja nije htio odgovarati.
Nered u dvorištu tvornice u Vrginmostu, izvor: Facebook, Građanska Inicijativa Stop Phaten Plastic Recycling
Pokušali smo dobiti komentar općinskog načelnika, no Milan Vrga od samog početka afere oko navodne ilegalne, a po zdravlje ljudi opasne reciklaže, odlučio je ne davati izjave. Doduše sredinom travnja nam se nekako javio na telefon i ukratko objasnio da općina nema financijske snage za provedbu naloženih mjerenja eventualnog zagađenja. Zbog složenosti problematike, tada smo ga zamolili da nam pošalje odgovor od nekoliko rečenica mailom, što do danas – skoro dva mjeseca kasnije – nije učinio. U međuvremenu smo ga nebrojeno puta nazivali i slali poruke, no bez ikakvog rezultata. Nismo to shvatili osobno, jer niti Forbesu se Vrga ne javlja, pa smo tamo mogli pročitati da “načelnik općine Gvozd Milan Vrga ne odgovara na mailove, dok pozive novinara izbjegava. Ipak, spreman je javiti se na nepoznate brojeve zbog čega ga se može dobiti ako ga se svaki put zove s drugog broja”.
Načelnik Vrga nema komentara na zagađivanje svog mjesta (foto: Saša Paparella)
Puno pristupačniji za medije su aktivisti iz lokalne građanske Inicijative Stop Phaten Plastic Recycling, koja upozorava na ozbiljne nepravilnosti vezano za rad te tvrtke.Oni zasad nisu dobili službenu informaciju da tvornica prestaje s radom. “Navodno se tvornica zatvara. Nemamo nikakve odgovore od institucija i inspekcija. S građanima nitko ne komunicira i po mjestu se priča da se tvornica zatvara i kamioni odvoze otpad. Također građani ne znaju da li mogu jesti svoje usjeve pogotovo starije stanovništvo čiji vrtovi graniče s tvornicom”, rekla nam je Maja Turniški, članica inicijative.
“Tvornica i dalje nesmetano radi. Zašto? Zašto se hitno ne djeluje nakon što se utvrdilo niz ozbiljnih nepravilnost i povreda zakona? Tko je trebao štititi građane?”, pita se naša sugovornica. Inicijativa traži ukidanje radne dozvole, te stručnu vanjsku reviziju elaborata i dozvole gospodarenja otpadom i vještačenje stvarnog stanja na terenu. Traže i 24-satno mjerenje onečišćenja zraka i emisija štetnih plinova, testiranje uzoraka vode i tla i otpadnih voda koja se puštala direktno u prirodu, a pogotovo tla.
“Građani zahtijevaju da se poštuju zakoni i Ustav RH, koji garantira pravo na zdrav okoliš. Nakon što smo svjedočili ekocidu tražimo da se obustavi rad tvrtke Phaten Plastic Recycling. Želimo žurne odgovore i rješavanje ove situacije u korist građana. Tko će sanirati okoliš i što s narušenim zdravljem građana?”, pita Maja Turniški.
Maja Turniški iz građanske inicijative ‘Stop Phaten Plastic Recycling’ (foto: Saša Paparella)
Tvrtka Phaten Plastic Recycling d.o.o., registrirana u Slatini 2022., u siječnju 2023. dobila je dozvolu za gospodarenje neopasnim otpadom u Vrginmostu. Usprkos brojnim nedostacima i povredama koje je
utvrdila inspekcija, tvornica u Vrginmostu nesmetano radi.
Aktivnosti koje ova tvrtka provodi na navedenoj lokaciji direktno utječu na ekosustave – tlo, vodu i zrak kao i zdravlje ljudi. Započela je s aktivnostima unutar kruga tvornice oko nove godine i od tada se prilikom rada postrojenja širi nesnosan smrad, buka od rada strojeva unutar postrojenja, pojačanog prometa na prometnicama te korištenjem strojeva unutar kruga postrojenja. Otpadna voda se izbacuje direktno u
prirodni prijemnik. Tvornica se nalazi u gusto naseljenom području te su prve kuće udaljene od tvornice 20 metara. Stanovništvo više ne živi normalan život jer ne može funkcionirati od nesnosnog i nadražujućeg
smrada koji nastaje taljenjem plastike. Tvrtka obavlja aktivnosti u području recikliranja i obrade otpada na nestručan i po zdravlje i okoliš opasan način što su inspekcije i dokazale, navode u građanskoj inicijativi ‘Stop Phaten Plastic Recycling.
Do eskalacija problema došlo je 2. svibnja 2024., ad građani javljaju da u tvornici neovlaštena osoba s traktorom i cisternom prazni otpadne vode iz dva spremnika i iste vozi na razne lokacije i ispušta direktno u prirodu. Zanimljivo, jer je nalaz vodopravne inspekcije bio je jedini uredni nalaz. U nalazu se navodi „Voda je u recirkulaciji, te nema ispuštanja iste.
Ta voda je opasni otpad i mora ga preuzeti ovlaštena tvrtka. Tvornica djeluje u centru mjesta, onečišćenje se širi vjetrom, vodom i tlom. Svi stanovnici su trenutno ugroženi a dugoročno će imati devastirajući utjecaj na cijeli kraj i šire. (Npr. Topusko, udaljeno 13 km je dobilo EU fond za obnove termi, lječilišta s ciljem da postanu zeleni grad koji koristi geotermalnu energiju.) Dana 8. svibnja 2024. je na teren izašla koordinirana inspekcija i uočila nedostatke. Izdali su rješenje o „privremenoj zabrani preuzimanja otpada na lokaciji“.
Izvor: Facebook, Građanska Inicijativa Stop Phaten Plastic Recycling
Državni inspektorat RH i njihove inspekcije, svaka u svojoj nadležnosti, vodile su više upravnih postupaka nad radom poslovnog subjekta. Uvidom u dostupnu dokumentaciju saznajemo se da su nadzorne inspekcije nad Phaten Plastic Recycling d.o.o. utvrdile: izdano rješenje o „privremenoj zabrani preuzimanja otpada na lokaciji“; nedostatke u vezi zaštite od požara; nedostatke u vezi zaštite od buke; više puta su uočeni nedostaci i povrede odredbe zakona o gospodarenju otpadom; donesena je odluka o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene (mjerenja se ne vrše); predmetnom dozvolom nije dozvoljeno gospodarenje opasnim otpadom; Vodopravna inspekcija je našla propuste.
Doneseno je rješenje o uklanjanju otpada i izdan je prekršajni nalog zbog rada u suprotnosti s dozvolom za gospodarenje otpadom te je od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja zatražen upravni nadzor
nad izdanom dozvolom za gospodarenje otpadom poslovnom subjektu “Pokrenut je i prekršajni postupak zbog ne dostave dokumentacije, neprovedbe mjera zaštite od buke i
zbog neizvršenja rješenja. Inspekcijski postupak je u tijeku. Temeljem posljednje zaprimljene prijave nepropisnog odbacivanja otpada u okoliš navode kako su nadležne inspekcije obavile inspekcijski očevid te su inspekcijski postupci u tijeku. Vodopravna inspekcija je našla propuste- Temeljem posljednje zaprimljene prijave nepropisnog odbacivanja otpada u okoliša, analiza otpadnih voda utvrdila je da ispitani parametri nisu sukladni maksimalno dopuštenim koncentracijama utvrđenim odgovarajućim pravilnikom (pražnjeno u okoliš). Jedan od djelatnika navodi da im je navodno naređeno da prikupe otpad odbačen u prirodu i skrivali tijekom u autima tijekom inspekcije”, navode članovi inicijative.
(objavljeno 7.6.2024. )