
Sukladno Pravilniku o tajnosti službenih podataka, podaci iz policijske evidencije vezani uz naoružanje mogu se koristiti samo u službene svrhe, odgovoreno nam je na upit o statusu pušaka koje su po riječima Vesne Bandić bile ‘najbolje’. O sudbini tog vrijednog naoružanja, lovačkih pušaka Mauser i Winchester, te lovačkog pištolja Beretta, šuti i Bandićev prijatelj Milan Penava, koji ih je navodno preuzeo
Piše: Saša Paparella
U iscrpnoj ispovjedi Dragutina Ferenčaka za tjednik Nacional, a koju je objavio i naš portal, spominje se i da je brigu oko prodaje oružja pokojnog Milana Bandića, lovačke puške Mauser i Winchester, te lovačkog pištolja Beretta, preuzeo poduzetnik Milan Penava.
Početkom siječnja 2022., udovica Vesna Bandić u intervjuu Jutarnjem listu rekla je da je nakon Milanove smrti prodala njegove puške: “Milan je imao puške za lov, ali nije baš bio neki lovac. Znate njega, on si kupi najbolje puške, a išao je samo ponekad, jako rijetko. Uglavnom, prodale smo te puške”. Na stranu pitanje odakle Bandiću novac za skupe puške, koristeći odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama (ZPPI) zatražili smo od MUP-a podatke o tome koje je sve oružje pokojni gradonačelnik imao prijavljeno, te kada je prijavljeno, odnosno odjavljeno.
Iz Službe za odnose s javnošću kabineta ministra unutarnji poslova već naredni dan smo dobili odgovor kako se naš upit “ne smatra zahtjevom za pristup informacijama, u smislu članka 18. stavka 5. ZPPI, jer je propisano da se ne smatra zahtjevom za pristup informacijama traženje uvida u cjelokupni spis predmeta, objašnjenja ili uputa vezanih uz ostvarivanje nekog prava ili izvršavanje obveze, izrade analize ili tumačenja nekog propisa, kao ni stvaranje nove informacije…Naime, pristup informacijama u smislu ZPPi predstavlja pristup gotovoj, postojećoj javnoj informaciji u trenutku podnošenja zahtjeva, dakle informaciji koja postoji u materijaliziranom, formaliziranom obliku, i ne predstavlja dužnost tijela javne vlasti da obavlja određene radnje, ulaže dodatan trud, daje objašnjenja, odgovore na pitanja, sastavlja izjave, izrađuje i stvara nove informacije ili analize, ili obavlja dodatne aktivnosti”, odgovoreno nam je, no naš su upit ipak proslijedili Službi za upravne poslove.
Punih 38 dana kasnije, 14. veljače 2022., dobili smo obavijest iz MUP-a: “kako se u odnosu na obradu navedenih podataka ne primjenjuju odredbe Uredbe (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba o zaštiti podataka) SL L 119, koja je na snazi od 25. svibnja 2018. godine, budući se navedena ne primjenjuje na obradu podataka preminulih osoba. Međutim, podaci koje tražite vode se u evidencijama u Informacijom sustavu MUP-a te su ti podaci odnosno evidencije, sukladno Pravilniku o tajnosti službenih podataka Ministarstva unutarnjih poslova – donijet na temelju Zakona o tajnosti podataka – označeni kao neklasificirani podaci – službeno neobjavljivi podaci koji se mogu koristiti samo u službene svrhe”. Tako nažalost niti nakon dugog čekanja nismo uspjeli dobiti informaciju o tome koje je sve oružje Milan Bandić posjedovao i da li je sve bilo prijavljeno. Također, zasad ne znamo niti gdje su te puške završile jer Milan Penava još nije odgovorio na pitanja koja smo mu na tu temu poslali.
Ilustrativna fotografija: Hrvatski lovački savez
(objavljeno 13.4.2022.)