Povežite se:
HomeZelenoInspektorat ignorira otpadni mulj ostavljen u napuštenom pogonu za preradu plastike u Vrginmostu

Inspektorat ignorira otpadni mulj ostavljen u napuštenom pogonu za preradu plastike u Vrginmostu

Krajem prošle godine zatvoren je pogon za taljenje plastike Phaten plastic u Vrginmostu. Pogon je negdje preseljen, no u tvornici su ostali mikroplastika i otpadni mulj. Aktivisti su slučaj u studenome prijavili Državnom inspektoratu, odgovor unatoč požurnici još nisu dobnili, pa su pred zgradom inspektorata izveli performans

 

Udruga Zelena akcija i inicijativa “Stop Phaten Plastic” traže da Državni inspektorat hitno poduzme mjere za sanaciju zagađenog područja u Vrginmostu i da omogući neovisna i transparentna istraživanja o utjecaju zagađenja na zdravlje mještana i okoliš.

“Zahtijevamo i da se sankcioniraju svi odgovorni za ovaj ekološki incident i da se inspekcijski nadzor ojača kako bi se spriječile nove katastrofe”, poručila je Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije.

Aktivistkinje i aktivisti su danas izveli performans ispred Državnog inspektorata i uručili simboličnu teglu s otpadnim muljem, u kojoj su, uz stvarni mulj, nabrojali i druge sastojke “recepta” koji je doveo do ekološke katastrofe u Vrginmostu. “To su korupcija koja je omogućila nezakonito djelovanje tvrtke, neadekvatni elaborati koji su sakrili stvarnu opasnost, tehnologija koja je zagadila okoliš i šutnja nadležnih institucija”, pojasnila je Mileusnić.

Naime, nakon višemjesečne borbe mještana Vrginmosta i okolišnih aktivistkinja protiv tvrtke Phaten Plastic Recycling, štetan pogon za taljenje plastike je napokon zatvoren. “Međutim, problem je tek napola riješen jer je tvrtka za sobom ostavila zagađeno tlo i vodu. Mještani zato i dalje žive u strahu za svoje zdravlje i budućnost. Posebno su zabrinuti za zdravstvenu ispravnost vode i hrane koju konzumiraju”, izjavila je Mileusnić.

Navela je kako su nadležne institucije bile upoznate s problemom i dobile brojne prijave o zagađenju, no njihov je odgovor izostao. “Unatoč obećanjima o istragama i sankcijama, Državni inspektorat nije poduzeo konkretne korake kako bi zaštitio stanovnike Vrginmosta”, poručila je Mileusnić.

Dodala je kako ovaj slučaj nije izoliran i da se slični problemi s ilegalnim odlaganjem otpada i zagađenjem okoliša pojavljuju diljem Hrvatske. “Prisjetimo se požara koji je lani izbio u tvornici za preradu plastike „Drava International“ u Osijeku. Ili slučaja u Pazinu, kada je više tisuća tona otpada protuzakonito odloženo u bivšoj tvornici, ugrožavajući pritom sigurnost i zdravlje lokalnog stanovništva.”

Mileusnić je naglasila kako ovi slučajevi predstavljaju crne točke u hrvatskom sustavu gospodarenja otpadom i zaštite okoliša. “Nepoštivanje zakona, neodgovornost institucija i ugrožavanje zdravlja ljudi ne smiju biti tolerirani”, zaključila je Mileusnić.

 

foto: Saša Paparella