
Slobodan Ljubičić Kikaš, glavni operativac Milana Bandića, pokopan je na grobnom mjestu koje je 2012. kupio od Gradskih groblja, po tada uvriježenoj klijentelističkoj praksi da gradonačelnikovi prijatelji sami odaberu gdje žele počivati. “S obzirom da se radilo o postupku u kojemu se zahtjevima udovoljavalo odlukom bez jasnih propisanih kriterija, ta se praksa od kad je nova uprava preuzela upravljanje Gradskim grobljima ne primjenjuje”, rečeno nam je Gradu Zagrebu
Piše: Saša Paparella
Na zagrebačkom Mirogoju postoji tzv. Aleja velikana, dio u kojem se pokapaju samo najbolji od nas – glazbenici Vjekoslav Šutej i Rajko Dujmić, filmaši Veljko Bulajić i Branko Lustig, umjetnici Ivan Kožarić i Edo Murtić, sportaši Ćiro Blažević, Štef Lamza i Cico Kranjčar. A sada je u nastavku te aleje zaslužnih pokopan i Slobodan Ljubičić Kikaš.
Na sprovod došli Todorić, Pripuz i još neki ljudi s optužnicama
Zagrepčani koji su došli ispratiti Freda Matića, također pokopanog u ‘Aleji velikana’ (taj naziv nije služben), neugodno su se iznenadili vidjevši da je među najvažnije i najuspješnije Zagrepčane uvršten i on, najbliži suradnik pokojnog Milana Bandića, njegov suoptuženik u sudskim procesima i osoba upletena u cijeli niz afera. Također, čovjek kojeg je od kaznene prijave za obiteljsko nasilje spasila samo zastara. Na sprovod su mu, kažu svjedoci, došli i Ivica Todorić i Petar Pripuz, kao i podjednak broj kriminalaca i policajaca.
Na stranu kriminalne aktivnosti kojima je – po mišljenju Uskoka iznesenog u optužnicama – pokojni Ljubičić bio sklon, no kakvom je to formalnom pozicijom u društvu zaslužio biti pokopan u zagrebački panteon? Godinu dana je bio predsjednik uprave Zagrebačkog holdinga, ali to svakako ne bi trebalo biti dovoljno za ukop u aleji velikana.
Tomašević ukop među velikane dozvolio samo Ćiri Blaževiću, Veljku Bulajiću i Fredu Matiću
O dodjeli tih grobnih mjesta odlučuje gradonačelnik Grada Zagreba, a na temelju mišljenja povjerenstva. Otkako je Tomislav Tomašević na vlasti, takva je čast iskazana samo trojici – Ćiri Blaževiću, Veljku Bulajiću i sada Fredu Matiću. Zašto bi Tomašević sada dao to mjesto Ljubičiću, čovjeku od povjerenja Milana Bandića, protiv kojeg se sadašnji gradonačelnik godinama borio?
Prema informacijama koje smo dobili, Ljubičić nije dobio svoje mjesto voljom Tomaševića, već ga je davnih dana sam izborio, koristeći interesnu mrežu kojoj je pripadao. Pokopan je naime u nastavku ‘Aleje velikana’, svega koji metar od zaslužnih građana, koji počivaji na polju 118 – on je pokopan na susjednom na polju 119, kojim ne upravlja gradonačelnik.
Ljubičić je svoje grobno mjesto još u rujnu 2012. otkupio od tvrtke Gradska groblja, dakle u vrijeme kad su i on i Bandić bili u punoj snazi. Kupio ga je dok je predsjednik uprave Zagrebačkog holdinga – pod koji spadaju i gradska groblja – bio njegov prethodnik Ivo Čović.
Oko 600 privilegiranih otkupilo je grobnice na najboljim lokacijama
Gradska groblja je u to vrijeme, od 2004. do 2018., vodila Ljerka Ćosić. Za njenog je mandata otprilike stotini privilegiranih Zagrepčana dogovorom bilo omogućeno da kupe grobno mjesto tamo gdje bi se neka grobnica ispraznila. Takvu je politiku nastavio njen nasljednik Patrik Šegota (2019.- 2020. ) prodavši u kratkom roku čak 300 do 400 grobnih mjesta, dok je Roko Gruja (direktor 2020.- 2022.) odobrio prodaju njih 150. Igor Rađenović, koji je direktor Gradskih groblja postao 2022., navodno nije prodao niti jedno grobno mjesto.
Ta su mjesta razbacana posvuda po Mirogoju, pa iako su ih svi jednako platili, po 22.500 kuna ( cijena grobnog mjesta, bez grobnice), samo neki su imali i dodatnu privilegiju da mogu dobiti grobna mjesta na najboljoj poziciji. Što je vrhunski primjer klijentelizma, po kojem je Bandićeva vlast bila čuvena. “Sva su ta mjesta plaćena, ali pitanje je po kojem kriteriju su bila dodijeljena, jer je vrijednost mjesta uz aleju velikana i nekog u zabačenijem dijelu Mirogoja neusporediva”, kaže naš sugovornik iz Zagrebačkog holdinga. U većini tih slučajeva, Gradska groblja prodala su uz grobno mjesto i “dodanu vrijednost”, odnosno grobnicu, koje se naplaćuje oko 20.000 eura.
Stroži kriteriji za ‘velikane’ – ostalo je još desetak mjesta
Inače, među zaslužnima su još neki za koje je upitno spadaju li u to društvo. Primjerice saborski zastupnik Anto Kovačević, koji je ostao zapamćen po seksističkom ispadu, te Dragan Kovačević, (nekadašnji član uprave Zagrebačkog holdinga), Uskokova mušterija, koji je također iskoristio svoj društveni utjecaj da se u vječnosti smjesti pokraj besmrtnika.
Zapravo aleja originalno nije bila niti planirana, već je iskorištena zelena površina. Otprilike isto kao što i u gradu zelene površine nestaju u korist betona. Bilo je pokušaja da još neki istaknuti pokojnici budu tamo pokopani, no mjesta je premalo. Ostala je slobodna samo jedna nevelika zelena površina, na kojoj se može pokopati još 10 do 15 zaslužnika. Tako da će se i ubuduće voditi restriktivna politika dodjele mjesta na aleji velikana, jer će veći broj mjesta za uglednike biti dostupan tek kada se jednom izgradi planirani južni dio arkada, a što bi se moglo dogoditi tek za, kako se procjenjuje, desetak godina.
Grad: ‘Takva se praksa više ne provodi’
Odgovor smo dobili i iz Grada Zagreba. “U podružnici Gradska groblja za vrijeme prethodne gradske vlasti postojala je praksa prodaje grobnih mjesta na temelju predanog Zahtjeva za dodjelu grobnog mjesta na korištenje prije nastale potrebe za ukopom. Na takav je način prodano više stotina grobnih mjesta na različitim lokacijama, a među njima je i predmetno grobno mjesto (grobno mjesto 32 unutar grobnog polja 119 na Mirogoju), a koje je 2012. godine kupio Slobodan Ljubičić. S obzirom da se radilo o postupku u kojemu se zahtjevima udovoljavalo odlukom voditelja podružnice bez jasnih propisanih kriterija, ta se praksa od kad je nova uprava preuzela upravljanje Gradskim grobljima ne primjenjuje, te u tom periodu nije prodano niti jedno grobno mjesto temeljem takvog zahtjeva. Istodobno, postoji dovoljan broj grobova, grobnica, kazeta i drugih tipova grobnih mjesta koje su za smrtne slučajeve dostupne za prodaju na samom Mirogoju, ali i ostalim grobljima na području Grada Zagreba”.
foto: S. Paparella