Portal 24 sata sramotno je doveo u vezu branitelje i civile nestale u ratu s ‘nestalim’, po svoj prilici cenzuriranim tekstom u kojem se opširno piše o tome kako državne kompanije – naročito HEP i to preko Real grupe – zasipaju marketinškim novcem vodeće medije, a pogotovo novinske kuće Styria i Hanza media
Piše: nv
“Ima li bolje najave za rad o oglasima i cenzuri – od same cenzure? Desetak medija prenijelo je Hinin tekst o istraživanju Saše Paparelle i Gonga o netransparentnom trošenju državnog novca za reklamne sadržaje u medijima i utjecaja na uređivanje medija. A kakav je utjecaj državnih oglasa na medije, zorno prikazuje slučaj 24 sata, koji je prvo objavio, a potom povukao tekst. Srećom, Hinin tekst još uvijek možete pročitati na Indexu, a cijelu studiju ‘Državno financiranje bez jasnih kriterija – Alat za cenzuriranje medija?’ možete pročitati na Gongovom webu“, objavio je u subotu Gong na društvenim mrežama.
“Stranica nije pronađena…kao ni 1905 ljudi koji su nestali u Domovinskom ratu. Stranica je možda uklonjena, promijenjeno joj je ime ili je privremeno nedostupna”, bilo je navedeno na mjestu gdje se prethodno nalazio tekst o Gongovoj studiji, a što je jedinstven slučaj da se ‘izgubljeni’, a vrlo vjerojatno i cenzurirani tekst, povezuje s tragedijom ratnih stradalnika.
Nakon objave oglasa, mediji manje propitkuju rad HEP-a
“Milijuni iz proračuna i državnih tvrtki slijevaju se u birane medije za što ne postoje kriteriji ni transparentnost”, ističe se u istraživanju Gonga koje će uskoro biti predstavljeno javnosti, a u kojem je kao prvak u netransparentnom trošenju državnog novca za oglašavanje naveden HEP. “Državni HEP preko brzorastuće Real grupe, vodeće marketinške agencije, plasira po 20 milijuna kuna godišnje, a novinski nakladnici Styria i Hanza media od HEP-a dobiju i do četiri milijuna kuna. Analiza tekstova o HEP-u u Jutarnjem i Večernjem listu pokazuje da nakon serije državnih oglasa izostaje bilo kakvo propitivanje njihovog rada”, citira Hina uvod istraživanja čiji je sažetak ta agencija objavila pod naslovom “HEP je prvak u netransparentnom oglašavanju u medijima”.
Tekst je u subotu ujutro prenijelo nekoliko vodećih hrvatskih portala, a s portala 24 sata uskoro je maknut vjerojatno zato što iscrpno obrađuje HEP-ovo financiranje izdanja novinske kuće Styria, u čijem se portfelju nalazi i taj dnevni list. Nakon reakcija Gonga, u večernjim satima tekst je ipak vraćen na portal 24 sata.
Deseci žalbi povjereniku za informiranje
Uz pojedine odlomke iz studije, koja uglavnom problematizira HEP-ovo galantno trošenje državnog novca bez ikakve želje da se o tome obavijesti i zainteresirana javnost, novinar Hine je za komentar zamolio i povjerenika za informiranje Zorana Pičuljana. Naime, iz godišnjih izvješća povjerenika Saboru – a temeljem podataka koje je dostavio HEP – vidljivo je da je 2018. bilo 31 usvojenih i 31 odbijen zahtjev za pristup informacijama, 2019. je zabilježeno 47 usvojenih i 32 odbijena, a 2020. 64 usvojena i 10 odbijenih. Temeljem drugostupanjskog odlučivanja povjerenika od 2018. do listopada 2022., bile su ukupno 72 žalbe, od toga 45 žalbi na tzv. šutnju uprave, a 27 žalbi protiv rješenja HEP-a. “Od 44 žalbi zbog šutnje uprave u 57 posto slučajeva povjerenik je naložio HEP-u rješavanje zahtjeva, a u 36 posto slučajeva povjerenik donosi rješenje o obustavi postupka, jer je zahtjev u međuvremenu riješen”, navodi se u odgovoru. Što se, pak, tiče odluke povjerenika u žalbenom je postupku protiv rješenja HEP-a 50 posto poništenih rješenja i vraćenih na ponovni postupak, a čak je 34,62 posto poništenih rješenja kojima je povjerenik izravno omogućio pristup informacijama, navodi Hina.
Sve se to događa svega nekoliko mjeseci nakon što je više domaćih portala objavilo, a ubrzo potom i skinulo (također Hininu) vijest o mogućoj sprezi djaletnika SOA-e, vlasnika PPD-a i čelnika Domovinskog pokreta.
(objavljeno: 29.10.2022.)
Foto: screenshot 24 sata