
Na zahtjev Nataše Mikuš Žigman, Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa dalo je pozitivno mišljenje o njenom prelasku u Podravku, no bivša predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković napominje kako tvrtke ne bi smjele regrutirati djelatnike iz državnih tijela koja im dodjeljuju financijska sredstva. Upozorava i na činjenicu da je donedavna državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva supruga Ante Žigmana, predsjednika Uprave Hanfe, “regulatorne agencije, koja bi u nadolazećem razdoblju za Podravku mogla biti relevantna”
Donedavna državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Nataša Mikuš Žigman novo je kadrovsko pojačanje Podravke, gdje će obnašati funkciju direktorice Sektora Poslovna održivost i zelena transformacija, osnovanog lani. Tim povodom, Mikuš Žigman obratila se Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa kako bi dobila pozitivno mišljenje, odnosno potvrdu da u njenom dosadašnjem radu nije bila u sukobu interesa koji bi, nakon 20 godina državne i pravne službe, spriječio prelazak u Podravku.
‘Visok korupcijski rizik’
Povjerenstvo u svojoj iscrpnoj obrazloženoj odluci nije pronašlo nikakve prepreke za njen prelazak u Podravku, no, kako primjećuje portal Direktno.hr, “nigdje nisu naveli da je Nataša Mikuš Žigman supruga Ante Žigmana, predsjednika Uprave Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA), nadzornog tijela u čiji djelokrug i nadležnost spada nadzor financijskih tržišta, financijskih usluga te pravnih i fizičkih osoba koje te usluge pružaju. Sukladno tomu, nadziru i poslovanje koprivničke tvrtke Podravka”. Tom je povodom portal Direktno.hr zatražio komentar Dalije Orešković, bivšom predsjednicom Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i zastupnicom u Hrvatskom saboru.
”Odluka Povjerenstva kojom je državnoj tajnici u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Nataši Mikuš Žigman dana suglasnost da se zaposli u Podravci je formalno pravno ispravna, zato što naš sustav ne prepoznaje institucionalizirani sukob interesa. On i u ovom slučaju postoji, ali se ne vidi jer je u mrtvom kutu. Međutim, država koja želi pravilno rješavati situacije sukoba interesa i na taj način prevenirati korupciju, ne smije dopuštati da tvrtke kojima državna tijela dodjeljuju financijska sredstva, regrutiraju djelatnike iz tih državnih tijela koji su sudjelovali u postupcima dodjele sredstava”, rekla je Orešković, dodavši kako ”u takvim situacijama postoji visok korupcijski rizik. Nisu isključivo Martina Dalić i aktualni članovi Uprave ovdje jedini koji su Nataši Mikuš Žigman u nekim ranijim razdobljima mogli namignuti i dati im do znanja da prepoznaju potencijale te najaviti da se kasnije u Podravci može i zaposliti, na radnom mjestu na kojem su plaće veće od onih koje su imali u državnoj upravi. Takva informacija o namigivanju, mogla je i od nekog drugog biti prenesena novoj Upravi koja je kasnije formalno pravno realizirala nečiji raniji dogovor”.
Koordinatorica Borg grupe
”Kad se uzme u obzir i uloga Martine Dalić kao bivše ministrice gospodarstva u koordiniranju Plenkovićeve Borg skupine, slijedom čega je nakon izvjesnog vremena i nagrađena pozicijom u Podravci, ovaj slučaj dobiva dodatnu dimenziju. Za poziciju državne tajnice može se reći da je sam politički vrh neke strukture, i definitivno dio jednog političko-upravljačkog miljea kojeg čine ljudi od Plenkovićevog osobnog povjerenja”, smatra Orešković.
Zamoljena da prokomentira činjenicu kako se suprug Ante Žigman u odluci Povjerenstva nigdje ne spominje, Dalija Orešković kaže: “umjesto fokusiranja na provjeru kada je tko potpisao neku odluku o odobravanju neke potpore Ministarstva Podravci, i je li već tada Martina Dalić bila predsjednica Uprave, Povjerenstvo je trebalo provjeriti je li motiv Martine Dalić i ostalih članova Uprave Podravke da regrutiraju državnu tajnicu u svoje redove, činjenica da je njezin suprug Ante Žigman predsjednik Uprave Hanfe, regulatorne agencije, koja bi u nadolazećem razdoblju za Podravku mogla biti relevantna”.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u odgovoru portalu Direktno navodi: “Okolnost da je suprug obveznice Nataše Mikuš Žigman predsjednik Uprave HANFA-e Ante Žigmana, nije mjerodavna u konkretnom slučaju davanja suglasnosti stupanja u radni odnos obveznice u trgovačkom društvu Podravka prehrambena industrija d.d., s obzirom da se razmatra nalazi li se obveznica osobno u toj u situaciji pod okolnostima eventualnog zapošljavanja u sukobu interesa, a ne član njezine obitelji”.
Ekipa iz ‘Škegrina kruga’
Upravo je Martina Dalić, kad je postala ministrica gospodarstva, 2016. postavila Natašu Mikuš Žigman kao državnu tajnicu. Sadašnja predsjednica uprave Podravke je dugogodišnja poslovna partnerica s njenim suprugom Antom Žigmanom – oboje su između 2004. i 2008. bili državni tajnici u Ministarstvu financija, a od 2008. do 2010. zajedno su sjedili u upravi Partner banke u vlasništvu tajnovitog Bože Čule, poduzetnika koji je početkom 90-ih pomagao ekspanziju Globus grupe Miroslava Kutle. Kad je početkom 2018. Ante Žigman preuzimao brigu o Hanfi, mediji su ga opisivali kao “čovjeka Martina Dalić“. Krajem te godine, u tekstu o Borg grupi i lexu Agrokor Đurđica Klancir navodi: “nije bila nikakva tajna da su Žigmanovi dugogodišnji prijatelji s obitelji Dalić. Ante Žigman i Martina Dalić znali su se još iz vremena kad je Martina Dalić radila u Ministarstvu financija, u vrijeme Borislava Škegre, odnosno, za oboje se govorilo da su pripadnici tzv. Škegrina kruga”.
sp
Foto: Podravka.hr