Povežite se:
HomeLice s naslovniceDragan Šolak – borac za slobodne medije, sakupljač nogometnih klubova i saboter pulskog referenduma

Dragan Šolak – borac za slobodne medije, sakupljač nogometnih klubova i saboter pulskog referenduma

 

Ekipa zadužena za realizaciju projekta medijskog mogula Dragana Šolaka, izgradnju luksuznog hotela na pulskim Valkanama, nije prezala od financiranja kampanje ‘ostanite doma’, kako bi Puljane obeshrabrili od izlaska na referendum u sudbini šetnice Lungomare. Istovremeno, Šolak se već desetljećima, još od doba rušenja režima Slobodana Miloševića u Srbiji, posvetio pokretanju medija neovisnih u vladajućim strukturama u zemljama regije, a u Srbiji, Hrvatskoj i BiH to sada čini kroz N1 televiziju

 

Piše: Saša Paparella

Prošlotjedni referendum za Lungomare u Puli je propao, pala je tako još jedna prepreka za gradnju luksuznog hotela Valkane, investiciju Dragana Šolaka, srpskog poduzetnika s ozbiljnom međunarodnom karijerom. Zbog tog je projekta gradonačelnik Filip Zoričić u ožujku razvrgnuo lokalnu vladajuću koaliciju a potom je, na poticaj aktivista i uz podršku stranke Možemo!, raspisan referendum na koji se odazvalo svega 22,7 posto birača, pa je i ta mogućnost sprječavanja Šolaka u gradnji hotela sa sedam nadzemnih etaža propala. U neposrednoj blizini, Šolak je 2018. otvorio Max City, najveći trgovački centar u Istri, u koji je uloženo 400 milijuna kuna. Kao što se Šolakovo ime na nalazi niti u jednom registru trgovačkog suda, tako niti on osobno nije zamijećen na otvaranju, što pretjerano ne čudi jer ni inače nije sklon javnim istupima. Na otvaranju ga je zastupao Stevan Muidža, visokopozicionirani SDP-ovac i direktor cijelog niza Šolakovih tvrtki u RH, a u kojima drži vlasništvo preko nizozemske tvrtke Istra cement B.V.

Dragan Šolak je u međunarodnoj poslovnoj zajednici poznatiji kao osnivač i suvlasnik korporacije United Group, vodećeg pružatelja telekomunikacijskih usluga u jugoistočnoj Europi u čijem su portfelju SBB, Telemach, United Media, kao i kanali SportKlub, Nova TV i N1. Korporacija zapošljava 18.000 ljudi, od 2019. u većinskom je vlasništvu globalne investicijske kompanije BC Partners,  a 2020. imala je 1,6 milijardu eura prihoda. Globalno poznat postao je početkom 2022. kad je za 120 milijuna eura kupio većinski paket dionica engleskog nogometnog prvoligaša Southamptona, a sada se navodno sprema kupiti nogometni klub Levski iz Sofije,

Galantni gost sa zagrebačkih golf-terena

Uz nogomet, njegova velika sportska strast je golf. U medijima je bilo objavljeno da je Šolak zainteresiran za kupnju golf-terena u slovenskim Mokricama, nedaleko od Zagreba, ali i da “pokazuje zanimanje i za golf terene u Hrvatskoj, gdje bi se mogao pojaviti i kao investitor u nekom od postojećih projekata”. U međuvremenu su hrvatski golf projekti uglavnom propali, a o Šolaku se otad govori isključivo kao o ulagaču u medije. I to dosta tajanstvenom, jer intervjue ne daje. Od ljudi koji se ozbiljno bave golfom, doznajemo pak da Šolak često igra na zagrebačkom igralištu u naselju Blato. Kažu da je tamo rado viđen, galantan gost.

Iako Šolak već godinama redovito dolazi u Zagreb, o njemu se u hrvatskim medijima ozbiljnije počelo pisati tek 2017. kao o čovjeku koji je “oteo Hrvatima nogomet”, nakon što je njegova kabelska mreža Sport Klub preuzela ekskluzivna prava na prenošenje utakmica hrvatske reprezentacije, Euro 2020. te na španjolsku i englesku ligu. Jutarnji list je tada citirao jednog dobrog poznavatelja prilika u tom biznisu: “Zapravo, nismo imali nikakvih šansi. Sport Klub melje gdje god se pojavi, pogotovo na Balkanu, imaju novca daleko više nego nacionalne televizije i od sada više nema besplatnog nogometa”. Otada se situacija ipak promijenila utoliko što Telekom Srbija, koji je pod kontrolom srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, pokušava oslabiti Šolakovu medijsku poziciju tako što preko Arena Sporta nerealno visokim ponudama otima Sport klubu  atraktivne nogometne utakmice.

Od oporbe Miloševiću do Malta files

Odakle tolika Vučićeva netrpeljivost prema Draganu Šolaku? Karijeru je Šolak započeo u Beogradu gdje 1990. osniva tvrtku za filmsku produkciju i distribuciju, no vrlo brzo seli poslovanje u Prag. Nastavlja investirati u Srbiju, pa u rodnom Kragujevcu 2000. osniva Kablovski distributivni sustav (KDS). Srpskoj oporbi pomagao je u borbi protiv Slobodana Miloševića. Nakon promjene vlasti, strani investitori uložili su 10 milijuna dolara u tu kompaniju koja mijenja ime u Serbia Broadband (SBB). Šolakov Total, TV platforma za satelitsku distribuciju, sa SBB-om postaje lider u kabelskoj televiziji u zemljama regije. Promjena vlasti u Srbiji ipak nije značila i slobodne medije, pa 2014. Šolak pokreće kablovski informativni televizijski kanal N1 – te je godine na mjestu srpskog premijera Ivicu Dačića zamijenio Aleksandar Vučić, kojem je Šolak postao jedan od glavnih neprijatelja. Paralelno, N1 se počeo emitirati iz tri regionalna studija – u Zagrebu, Sarajevu i Beogradu, a taj je kanal ekskluzivni partner kanala CNN International. U sve tri zemlje N1 se profilirao kao informativni medij koji ne podilazi vlastima, a zahtjevniju publiku je privukao i time što se kod svakog važnijeg događaja javljaju izravno s terena, ne robujući klasičnoj, krutoj programskoj shemi poput drugih televizija.

Problema je bilo i u Hrvatskoj – početkom 2021. operater A1 prestao je emitirati N1, što u United grupi smatraju cenzurom. Tu je godinu tvrtka Adria news, preko koje posluje hrvatski N1, završila s 35 milijuna kuna prihoda i 1,8 milijuna kuna neto dobiti. Nakladnik N1 televizije, najgledanijeg kablovskog kanala u Hrvatskoj, ne nalazi se u upisniku Agencije za elektroničke medije (AEM), odnosno – nema zemaljsku koncesiju u RH, već posluje preko dozvole regulatornog tijela Velikog Vojvodstva Luksemburg za područje elektroničkih medija. Otkako su pojedini operateri prestali emitirati njihov program, na N1 se danonoćno vrti telop s porukom “zainteresirani smo za zemaljsku koncesiju kako bismo bili dostupni svima”.

Problematična kupnja Nove TV

Iste godine kad je pokrenut N1, 2014., United Grupa je imala i jednu akviziciju – kupili su od Orsata Zovka i Ivana Ćalete dječje kanale Orlando kids i OK bambino. Par godina kasnije, 2017., Zovko im je  prodao i svoj Fight channel, danas važan dio United medije. Ta je, 2017. godina za United Grupu i njenog osnivača bila turbulentna. U lipnju je tjednik Nacional pozivajući se na dokumente iz istraživačkog projekta Malta files, na kojem su bili angažirani novinari iz niza zemalja, objavio kako “United Grupa izbjegava plaćanje poreza u Hrvatskoj”, te da je novac za televizijska prava koji su Unitedu uplatili operateri Hrvatski Telekom, Iskon i VIPnet preko Malte navodno završio na tajnim računima na Cipru i u Lihtenštajnu. Tako je, objavio je Nacional, zahvaljujući vrlo blagoj poreznoj politici Malte, samo u godini dana izvučeno 6,7 milijuna eura gotovo bez plaćanja poreza.

Već mjesec dana nakon izbijanja te afere, u srpnju 2017., objavljeno je da United Grupa, u kojoj je Šolak tada manjinski vlasnik i izvršni direktor, preuzima Novu TV, uz HTV 1 najpopularniji kanal s nacionalnom koncesijom. Međutim, ništa nije išlo po planu. Kad je u studenom 2017. United Media S.a.r.l preko svoje firme Slovenia Broadband S.a.r.l., registrirane u Luksemburgu, podnijela hrvatskom regulatoru, Vijeću za elektroničke medije (VEM), zahtjev za stjecanjem sto posto Nove TV d.d., dobila je odbijenicu jer je VEM tada zaključio da bi tako nastala nedopuštena koncentracija u smislu Zakona o elektroničkim medijima. Problem je nastao zbog Totalne televizije (Total TV), tvrtke za distribuciju Pay TV usluga koju je United Grupa imala u svom portfelju, baš kao što firme istog naziva i djelatnosti ima i u Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, no hrvatski su zakoni tu nešto restriktivniji i priječe takvu povezanost. “Operator koji obavlja djelatnost prijenosa audiovizualnog programa ne može biti nakladnik televizije te pružatelj medijskih usluga”, navedeno je u obrazloženju VEM-a. Nemajući drugog izbora, United Grupa je ekspresno prodala Totalnu televiziju, povukavši se tako s hrvatskog tržišta distribucije Pay TV usluga. Podnijeli su novu prijavu, a VEM u ožujku 2018. donosi jednoglasnu odluku da su “sada stečeni zakonski uvjeti za stjecanje Nove TV d.d.”.

Podnositelj prijave potom je objavio da je “United Group B.V. prenijela sve poslovne udjele u društvu Total TV B.V. sa sjedištem u Amsterdamu, Nizozemska, na treću nepovezanu osobu, firmu V-Investement Holdings B.V., također sa sjedištem u Amsterdamu”. Kako je tada priopćeno iz United Grupe, “V-Investment Holdings B.V. je poslovni subjekt u vlasništvu i pod kontrolom Bugarina Lyubomira Mincheva, poznatog poduzetnika u regiji i vlasnika multinacionalne grupacije Telelink Group. Tom transakcijom je uklonjena formalna prepreka za preuzimanje Nove TV od strane United Grupe”. Zakonska je norma time doduše ispoštovana, no teško je reći kako je novi vlasnik “nepovezana osoba” – Minchev je naime Šolakov golf-partner s turnira na raznim golf igralištima, pa tako i na onome na Bledu, kojem je Šolak  vlasnik…

Kupili Tele2, preimenovali ga u Telemach pa uzeli i Optimu

Nakon što je tako preko frenda Mincheva riješio problem Totalne televizije, za Šolaka više nije bilo prepreka pa je u listopadu 2018. United Grupa od kompanije CME Media Enterprises B.V. za 85 milijuna eura napokon kupila Novu TV, koja je 2021. imala 471 milijun kuna prihoda i 92 milijuna kuna neto dobiti, a u zagrebačkom Buzinu upravo dovršavaju svoju poslovnu zgradu.

U međuvremenu, United Grupa se posvetila još jednoj hrvatskoj akviziciji, kupovini telekom kompanije. Sredinom 2019., neposredno nakon što je međunarodna investicijska kompanija BC Partners postala većinski vlasnik United Grupe, ta je korporacija za 220 milijuna eura od švedskog vlasnika kupila mobilnog operatera Tele2 – trećeg po veličini u Hrvatskoj, s milijun korisnika. Tele2 potom mijenja ime u Telemach, koji 2021. za 90 milijuna eura kupuje većinski paket dionica Optima Telekoma. I dok se United Grupa i dalje lagano širi po Hrvatskoj, njen osnivač Dragan Šolak se posvetio i nekim dodatnim poslovima, poput projekta izgradnje hotela Valkane, koji je srušio lokalnu vladajuću koaliciju. Zacijelo ni tu neće biti kraj, jer već dugo se govori i da se Šolak u Puli sprema izgraditi filmski studio, a navodno je zainteresiran i za lokalni nogometni klub

(objavljeno 16.10.2022.)