
sporna fotografija Jelene Milić, desno: pater Ivan Tolj (foto: Instagram)
Beogradski tisak bavi se veleposlanicom Srbije u Hrvatskoj, koja je izazvala incident napustivši božićni prijem SNV-a. Učinila je to nezadovoljna navodnom podrškom okupljenih studentima studentima koji već tjednima prosvjeduju
“Iako službeno nije član Srpske napredne stranke, ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić definitivno je zavrijedila mjesto među onih 17.000 lojalista, o kojima je prije nekoliko dana govorio Aleksandar Vučić. Poput najvjernijeg naprednjaka, ona je stala u obranu predsjednika Srbije od studenata, jedne književnice, jednog režisera i njihovog “strašnog” pisma. Šta se točno desilo pa se dugogodišnja predsjednica Centra za euroatlantske studije Jelena Milić preobrazila iz ljute kritičarke režima Srpske napredne stranke u vjernog podanika ove vlasti, znaju samo ona i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić”, navodi beogradski portal Nova.rs.
“Bilo kako bilo, danas je ona sve ono što je prije desetak godina javnosti bilo nezamislivo. Milić je, naime, demonstrativno napustila tradicionalni prijem Srpskog narodnog veća za pravoslavni Božić u Zagrebu i to zbog pisma koju su sastavili dobitnici prve nagrade – književnica Jasminka Petrović i režiser Radivoje Raša Andrić. Oni su se u tom pismu, između ostalog, zahvalili mladima u Srbiji, jer ih „ovih dana uče kako se leti i kako se svijetli”. Ambasadoricu je to toliko rasrdilo da je skup napustila. Ubrzo potom uslijedilo je i objašnjenje. „Morate shvatiti da sam ja nedavno, prije nekoliko dana, na svom Fejsbuku napisala da podržavam kada mladi stoje na trgovima, ne blokiraju institucije i kada traže konkretnu pravdu za nepravdu. Ali dalje od toga – blokade, nazivanje moje zemlje tiranijom, nazivanje mog predsjednika i državnog vrha ubojicama i slično, ja to jednostavno i apsolutno ne podržavam“, rekla je Milić, iako tiraniju nitko u ovom pismu nije spomenuo, niti je Vučić nazvan ubiojcom”, podsjeća Nova.rs.
Na jasenovačkoj liturgiji slikala se sa cigarom?
Portal citira profesora Bojana Pajtića, koji je 2022. na vijest o njenom postavljenju rekao: “U biografiji Jelene Milić piše da je diplomirala na Univerzitetu Union – Nikola Tesla, osnovanom 2010. godine. Ako se te godine upisala i sve u roku položila, diplomirala je u 50-oj. E, nju su postavili za našu ambasadoricu u Hrvatskoj. A pitamo se zašto Srbija gubi ugled u svijetu?”.
“Nije mnogo pogriješio u ovom dijelu o ugledu, jer je njen mandat obilježilo i nekoliko gafova. Podsjetimo, Milić se našla na meti korisnika društvenih mreža, a nakon što je na Instagramu objavila niz fotografija sa prijema za mitropolita Ruske pravoslavne crkve Ilariona koji je služio liturgiju za Svete novomučenike jasenovačke u Jasenovcu. Slika koja je privukla najviše negativnih komentara je ona na kojoj je ambasadorka Milić sa cigarom (tompusom), što je prema ocjeni javnosti bilo neprikladno.
„Sramotno, sramotno je ovo. Ispod svakog nivoa“. “Bez obraza i osnovnog kućnog odgoja je svatko tko podržava SNS i tko na ovaj način i sa ovim slikama priča o zločinima poput Jasenovca“. “Baš nas lijepo predstavlja“… samo su neki od komentara na ovakav Milićkin gest.
Nekoć je zbog Vučića demonstrativno odlazila iz studija
Na meti kritika našla se ambasadorica i zbog odlaska na promociju knjige „Diplomatska oluja“, čiji je autor Mate Granić, najdugovječniji ministar Franje Tuđmana.
“Promocija dopunskog izdanja knjige ‘Diplomatska oluja’ Mate Granića, doajena hrvatske diplomacije, u punoj sali NSK. Prilika za kratki razgovor tokom potpisivanja mog primjerka. Nadam se da će mi ova knjiga pomoći u razumijevanju okolnosti koje opterećuju naše odnose“, napisala je Jelena Milić tom prilikom na društvenim mrežama.
A nekada, mnogo prije saradnje sa režimom Aleksandra Vučića i preuzimanja ambasadorske funkcije, Jelena Milić nije štedjela riječi kojim je kritizirala njegovu vlast. Ostat će upamćeno i kako je napustila studio televizije Pink, u kojem je gostovala sa Vučićem, tada premijerom Srbije.
Milić je demonstrativno izašla nakon što joj je Aleksandar Vučić rekao da vodi politiku koja ide na štetu Srbije. Kad ga je upitala koja je to politika, Vučić nije precizirao, ali je rekao da je sve što je izgovorila u emisiji protiv interesa zemlje. Ispratio ju je iz studija uz: “Ćao, sve najbolje Vam želim“. To “ćao”, vrlo brzo se pretvorilo u “dobro došla”…, navodi Nova.rs.
Borac protiv Miloševića
Incidentu na skupu SNV-a puno je prostora dao i dnevni list Danas. “Nekad je Jelena Milić bila nepokolebljiva aktivistkinja za ljudska prava i omražena upravo od onih koji su je postavili za ambasadoricu Srbije u Hrvatskoj. Nekada je medijima bila jedna od glavnih sugovornica o NATO-u, Europskoj Uniji i Srebrenici. Nekada je aktivno podržavala rad nenasilnog pokreta otpora, koji je doprinjeo padu Slobodana Miloševića. Nekada je bila na listi “30 srbomrzaca“, koju je sačinio Ivan Ivanović, vođa pokreta SNP Naši. Nekada joj je trebala policijska zaštita zbog prijetnji smrću koje su kulminirale nakon obilježavanja početka NATO bombardiranja 2016. kada je pozvala institucije Srbije da „prestanu da manipuliraju brojem stradalih“. Nekada je hrabro tražila da se dođe do ubojica gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u kasarni Topčider 2004.
Nekada ju je poznati američki portal Politiko uvrstio među 28 ličnosti koje će u 2017. „oblikovati i mijenjati europsku politiku“. „Ona je jedna od najglasnijih zagovornica članstva u Europskoj uniji i NATO i vjerojatno najglasniji kritičar ruskog utjecaja u zemlji“, pisao je tada Politiko, a sada podsjeća Danas.
Problemi s outfuitom
Sada odlazi sa prijema Srpskog nacionalnog veća (SNV) u Zagrebu na Badnji dan jer su se čuli aplauzi zbog pisma dobitnika nagrade SNV-a u kojem se spominje podrška mladima u Srbiji. Sada pažnju javnosti privlači, između ostalog, i outfitom. Prilikom predaje akreditivnih pisama hrvatskom predsjedniku Zoranu Milanoviću nosila je bež hlače i košulju u istoj boji, ukrašenu leopard printom. Kombinaciju je upotpunila zlatnim kaišem i upečatljivim nakitom, a primijećena je, kako su prenijeli mediji tada, i nešto intenzivnija šminku na njenom licu.
Još davne 2010. pisala je Jelena Milić o rezoluciji o Srebrenici koja bi, kako je tada govorila, mogla da “stavi točku na nedovršeni proces suočavanja sa srpskom ratnozločinačkom prošlošću, i zato je jako bitno ne dopustiti da SPS, SNS i dijelovi DS ne ostvare svoj naum i ne usvoje to nešto neodređeno”. Za Glas Amerike je 2015. pozdravila spremnost tadašnjeg premijera, a sada predsjednika Aleksandra Vučića, da prisustvuje komemoraciji u Srebrenici.
Tada je izjavila: “Ako će on da ode u Srebrenicu i da kaže izvinjavam se svim žrtvama, svaka je žrtva – žrtva, nema etnički motiviranog zločina – bolje da ne ide. Kao da u međunarodnom krivičnom pravu i humanitarnom pravu ne postoje etnički ili vjerski motivirani ratni zločini i zločini protiv čovječnosti. Ako ide, ide zbog srebreničkih žrtava, ni zbog čega drugog”.
Predavanje vjerodajnica u studenome 2022. (foto: Ured predsjednika RH)
Tužila Vojislava Šešelja
U Emisiji “Usijanje” na Kuriru je 2021. govorila da je “neprihvatljiv trend da se uspoređuju Srbija i nacistička Njemačka”.
“Stekla sam utisak da se srpske žrtve minimiziraju. Srbija je zemlja sa velikim brojem izbjeglica, Kosovari, Hrvati i Bošnjaci su bježali na politički zapad i tamo su se jako dobro etablirali. Postoji jedna vrsta rasizma. Srebrenica se desila 1995. a u Ruandi je počinjen genocid u Ruandi, između 500.000 i 800.000 ljudi. Srebrenica je mnogo korištenija nego Ruanda“, istakla je tada Jelena Milić. Već naredne godine imenovana je za ambasadorku Srbije u Hrvatskoj. Nekada je “ozbiljno razmišljala” da se kandidira na predsjedničkim izborima. Bar je tako pisala 2017. na svom Facebook profilu. Vojislav Šešelj je o njoj napisao knjigu „NATO picajzla Jelena Milić“, zbog čega ga je tužila, navodi Danas.
sp